Pod względem emocjonalnym człowiek jest jednością. To nie umysł staje się zezłoszczony, ani ciało, które uderza. To osoba, która wyraża siebie. A zatem badamy, jak dana osoba wyraża siebie, jaki jest zakres jej emocji i jakie są jej ograniczenia.
Aleksander Lowen – Język ciała
Cykl 10 spotkań od 18.02 – 06.05
18.02.2019r. o godz.19.00 rozpocznie się cykl zajęć II grupy ćwiczeniowo-terapeutycznej w Analizie Bioenergetycznej metodą Aleksandra Lowena.
Gdzie są nasze granice, czy są przekraczane, czy przekraczamy je sami i jak długo można jeszcze z tym wytrzymać?
Czując i doświadczając będziemy próbowali choć trochę zrobić inaczej niż zwykle i ten mały kroczek może być początkiem wielkiej zmiany.
Proszę o potwierdzanie uczestnictwa na bieżąco przed każdymi zajęciami na adres zapisygrupa@gmail.com do soboty włącznie.
Przeciwwskazania
- w trakcie terapii psychotropowej, w stanach psychotycznych
- ciąży, połogu
- aktualnie trwających stanach ostrych i podostrych
(niezależnie po urazowych czy infekcyjnych).
Względne przeciwwskazania
- karmienie piersią
- choroby przewlekle postępujące
- wyniszczenie organizmu
- terapie farmakologiczne
- padaczka
- jaskra
18.II – Czuję więc żyję
Gdy ktoś mówi – „nareszcie czuję, że żyję” – to wyobrażam sobie zadowoloną osobę, pełną wigoru, radosną i spontaniczną, która ma błyszczące oczy i postawę gotową do działania.
Gdy słyszę – „nie mam siły, nic mi się nie chce, trudno mi nawet wstać z łóżka” – to sytuacja jest odwrotna. Wyobrażam sobie osobę smutną, wycofaną, której postawa ciała pełna jest rezygnacji, a oczy patrzą nieruchomo.
Kiedy Ty czujesz, że żyjesz? Kiedy kipisz energią?, a kiedy jest Ci wszystko jedno?
Co sprawia, że możemy czuć się tak skrajnie różnie? Pominąwszy kwestię choroby czy fizycznego wyczerpania to nasze samopoczucie zależy w dużej mierze od naszej żywotności, czyli poziomu energii w naszym ciele i możliwość jej przepływu. Bo żywotność to zdolność do czucia siebie, czucia emocji a zarazem możliwość ekspresji, wyrażania siebie.
Czasem przeżywane emocje są tak trudne, że zdarza się, że ich nie chcemy, nie potrafimy sobie z nimi poradzić, wtedy odcinamy się od nich, wypieramy albo zaprzeczamy im tym samym tłumiąc i ograniczając przepływ życiowej energii. Cały świat zaczynamy widzieć w czarnych kolorach, pojawia się poczucie pustki i depresja zaczyna pukać do naszych drzwi.
Jaki jest poziom Twojej energii życiowej, czy pozwalasz jej płynąć, czy ją blokujesz? Czy trudno jest Ci zabrać się za cokolwiek?, Jaki przeważa u Ciebie nastrój?
Czy na poziomie ciała jest takie miejsce, którego nie czujesz, czy często marzniesz? Czy masz zmarznięte dłonie albo stopy?
Zapraszam na zajęcia na których będziemy:
– sprawdzali poziom naszej energii życiowej i poprzez ciało postaramy się ją trochę podnieść
– badali naszą zdolność do żywotności, do czucia i sprawdzali jak to jest pozwolić sobie na
różne uczucia i ekspresyjnie je wyrażać,
– pracowali z oddechem i sprawdzali co się z nami dzieje, jak oddychamy pełną piersią i jak wpuścimy oddech do brzucha,
– wypuszczając zaś głęboko powietrze będziemy rozluźniali nasze napięcia mięśniowe w całym ciele, pozwalając na swobodny przepływ energii.
25.II – Stanąć na własnych nogach
Zapraszam 25.02.2019 na godz.19.00 na drugie zajęcia GRUPY ĆWICZENIOWEJ metodą ALEXANDRA LOWENA do Domu Dźwięku, gdzie stojąc na własnych nogach będziemy doświadczali własnej siły, poszukiwali wsparcia w oddechu, doświadczali różnych emocji bycia w kontakcie w grupie. Sprawdzali – „kiedy czuję się pewnie na własnych nogach, a kiedy czuję, że usuwa mi się grunt pod nogami” i co mogę wtedy dla siebie zrobić?
Dziecko, którego potrzeby nie były zaspokojone wyrasta na potrzebującego dorosłego – czuje, że potrzebuje kogoś, kto trwałby przy nim i żył dla niego. Uczucie to jest szczere, jednak nie dotyczy teraźniejszości i nie może zostać w niej zaspokojone.
Jeśli ktoś stara się odpowiedzieć na tę potrzebę, infantylizuje taką osobę, tak naprawdę jej nie pomagając.
Jej teraźniejszą potrzebą jest nabycie umiejętności funkcjonowania jako osoba dorosła.
Alexander Lowen – Radość
11.III – Sięgam gdy potrzebuję
11.03.2019 zapraszam na trzecie zajęcia cyklu pracy z ciałem metodą ALEXANDRA LOWENA, które dedykowane są naszym potrzebom.
Czego potrzebujesz a co chcesz?, Czy to dla Ciebie znaczy to samo?
W dobie konsumpcjonizmu chcemy dużo, ten apetyt podsycają jeszcze reklamy, a „apetyt rośnie w miarę jedzenia” i ma to swoje konsekwencje.
Czego naprawdę potrzebujesz? Czy potrafisz po to sięgnąć i w jaki sposób to robisz?
Pracując w grupie ćwiczeniowej możesz doświadczyć swoich emocji związanych z tym tematem, może odkryć i nazwać te potrzeby dzięki którym na co dzień wzrastasz.
Dziecko płacze, wołając matkę, żeby zaspokoiła jego potrzebę.
Brak odpowiedzi z jej strony, niezależnie od powodu, dziecko odczuwa jako utratę matki, co stanowi dla niego zagrożenie życia.
W desperacji dziecko będzie płakać coraz głośniej i głośniej, oraz dłużej i dłużej, kierowane swoją potrzebą.
Taki płacz powoduje znaczną utratę energii i dziecko wpada w panikę, ponieważ nie może złapać oddechu.
Aby się ratować, organizm odcina uczucie związane z płaczem, wstrzymując oddech, aby utrzymać kontrolę.
Kiedy to robi, uczucie nadchodzącej śmierci chwilowo znika.
Dziecko zasypia wykończone.
Z upływem czasu wspomnienie tego doświadczenia zostaje stłumione, lecz ciało nie zapomina.
Alexander Lowen – Radość
18.III – Miednica - centrum ciała, centrum życia
18.03.2019r. zapraszam na czwarte zajęcia GRUPY ĆWICZENIOWEJ metodą ALEXANDRA LOWENA poświęcone tej części naszego ciała w którym rodzi się nowe życie i tworzy się energia. Miednica to obszar naszego ciała, który wzbudza bardzo wiele emocji od ekscytacji do wstydu i bólu. Zajmiemy się nim z dużą delikatnością sprawdzając jakie emocje w nas powstają i na ile są to nasze odczucia.
Tłumienie emocji oraz poczucie winy i wstydu predysponują jednostkę do reakcji depresyjnej. Zmusza ją do zastępowania wartości cielesnych wartościami ego, rzeczywistości – wizjami, a miłości – aprobatą. Jej energia jest inwestowana w próby realizowania marzeń, które nigdy się nie ziszczą, gdyż opierają się na iluzji. Iluzja ta polega na przekonaniu, że nasze dobre emocje i przyjemności zależą wyłącznie od reakcji otoczenia. Zdobycie akceptacji, aprobaty i uznania staje się nadrzędnym celem naszych wysiłków.
Alexander Lowen – Przyjemność. Kreatywne podejście do życia
25.III – Serdecznie do serca
25.03.2019r zapraszam na piąte zajęcia GRUPY ĆWICZENIOWEJ metodą ALEXANDRA LOWENA w rytmie bicia serca.
Jak myślę o tym temacie to pojawiają mi się ciepłe uczucia : miłość, radość, przyjemność, kojarzę to z miłością matki do dziecka, kobiety i mężczyzny kochających się ze wzajemnością.
Ale zaraz z drugiego bieguna nasuwa mi się pytanie : ile smutku i bólu może pomieścić serce, jak może drżeć z obawy, jak może też skamienieć i nie czuć – bo były ku temu powody.
Jak bije Twoje serce? Czy z radością? Czy trzepocze ze strachu? Czy jest obolałe?
Serdecznie zapraszam na zajęcia pracy z ciałem, gdzie z dużą czułością będzie można zająć się swoim sercem i uczuciami które się w nim znajdują, poruszyć pancerz mięśniowy na klatce piersiowej i zrobić tam trochę przestrzeni wpuszczając głęboki oddech.
Żyć to kochać. Zanegowanie pragnienia miłości jest śmiercią za życia.
Alexander Lowen – Miłość, seks i serce